NEWSY Trójmiasto
i pomorskie

Finał Quizu Wiedzy o GMO i GMM STARBIOS2 2019

Uczniowie 6 szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego zmagali się na Uniwersytecie Gdańskim z trudnymi zadaniami z zakresu wiedzy o genetycznie modyfikowanych organizmach i genetycznie modyfikowanych mikroorganizmach. Quiz Wiedzy STARBIOS2 odbył się na UG po raz drugi. Laureatką I miejsca została Julia Iwaszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

W finale Quizu Wiedzy o GMO i GMM STARBIOS2 2019 wzięło udział 16 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego.

Najlepszymi okazały się:

  • Julia Iwaszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku (I miejsce)
  • Natalia Bruska z II LO im Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (II miejsce)
  • Fabiola Mulicka z Zespołu Szkół Rolniczych w Centrum Kształcenia Praktycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie (III miejsce)

Nagrodę specjalną dla szkoły za zdobycie największej liczby punktów: udział grupy 12-osobowej w warsztatach z zakresu biotechnologii połączonych ze zwiedzaniem kampusu Uniwersytetu Gdańskiego we wrześniu 2019 roku otrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

Quiz Wiedzy o GMO i GMM STARBIOS2 2019 został przygotowany przez zespół naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Rywalizacja została podzielona na dwa etapy – szkolny i centralny. Finał, z udziałem prof. Arnolda Kłonczyńskiego, Prorektora UG ds. Studenckich, prof. Igora Koniecznego, Dziekana Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, członków komisji, uczniów i nauczycieli odbył się 19 marca 2019 w auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed w ramach Targów AKADEMIA 2019 i Dni Otwartych Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe: smartwatch, kamera sportowa i słuchawki bezprzewodowe.

Wszyscy uczestnicy finału mieli okazję wysłuchać wykładu „Dziurawy płot i złośliwi sąsiedzi, czyli co się dzieje w skórze atopowej” dr hab. Danuty Gutowskiej-Owsiak z Katedry Biologii Molekularnej i Komórkowej MWB UG i GUMed. W programie było również zwiedzanie wydziału wraz z częścią laboratoryjną.

Konkurs jest związany z realizowanym na Uniwersytecie Gdańskim projektem STARBIOS 2 (Structural Transformation to Attain Responsible BIOSciences), który jest prowadzony w ramach programu Horizon 2020. Ideą projektu jest opracowanie i wdrożenie w wybranych instytucjach naukowych prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych, procedur umożliwiających zmiany strukturalne w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji. Jedną z przyjętych metod, dzięki którym wymienione idee mają być osiągnięte, jest upowszechnienie wiedzy o GMO (genetycznie modyfikowanych organizmach) i GMM (genetycznie modyfikowanych mikroorganizmach) wśród młodzieży.


data ostatniej modyfikacji: 2019-03-21 10:18:25
Komentarze

Nauka języków w Trójmieście
boks.gif

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
bony_dla_maturzystow_220.gif
220x300_70.jpg
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
WSAiB_baner_220x300px.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach - 5
 
Polityka Prywatności