Duże zainteresowanie naukową grą komputerową przygotowaną we współpracy z UG

logo-pl-300

Minęły 2 miesiące od premiery "Waterworks!", bezpłatnej strategicznej gry komputerowej opowiadającej o dawnym systemie doprowadzania wody do Grudziądza. Pomysł jest efektem kolejnej współpracy dra Wacława Kulczykowskiego z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mateusza "scriptwelder’a" Sokalszczuka.

Gra powstała na bazie wyników badań historyczno-archeologicznych prowadzonych przez dra Wacława Kulczykowskiego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego i jest finansowana ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na Działalność Upowszechniającą Naukę.

Do tej pory w grę zagrano łącznie 187 853 razy na całym świecie, a najwięcej użytkowników pochodzi z krajów takich jak: Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Anglia, Kanada, Rosja, Chiny, Niderlandy, Japonia czy Brazylia. O grze informowały media z całego świata. Łącznie odnotowano 39 różnych publikacji na portalach internetowych, w prasie, radiu oraz telewizji. Na portalu Newgrounds.com gra została okrzyknięta 3. najlepszą grą lipca 2020 r. i jest obecnie 4. najlepszą grą strategiczną 2020 r.

Gracz jest odpowiedzialny za zaopatrzenie średniowiecznego miasta w wodę i musi wykorzystać swoje umiejętności, aby zadbać o to, by w każdym domu była wystarczająca ilość wody. Zatrudnia nosiwodów, rozbudowuje sieć wodociągów, rozwija technologie i stosuje nowe wynalazki – wyjaśnia dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG.

Jest to druga bezpłatna i internetowa gra naukowa, która została przygotowana dzięki współpracy Wacława Kulczykowskiego oraz Mateusza Sokalszczuka. W 2015 r. stworzyli grę „Excavate!” bazującą na badaniach wykopaliskowych prowadzonych na terenie zniszczonego, XVII-wiecznego cmentarza ewangelickiego w Nowym Monasterzysku (gm. Młynary). Gra ta spotkała się z pozytywnym odbiorem graczy z całego świata (blisko milion odsłon), była prezentowana na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w czeskiej Jihlavie, a także zwróciła uwagę wielu krajowych mediów.

Gra "Waterworks!" jest dostępna pod linkiem w wersji polskiej i angielskiej.

Więcej informacji na temat gier oraz badań naukowych:

Patroni gry:

  • Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski
  • Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu

Finansowanie projektu:

„Nowoczesne metody upowszechniania wyników badań historycznych: gra komputerowa” – zadanie finansowane w ramach umowy ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na Działalność Upowszechniającą Naukę. Kierownik zadania: Wacław Kulczykowski

„Budowa średniowiecznych systemów zaopatrzenia w wodę ośrodków osadniczych w dolinie rzeki Osy na terenie ziemi chełmińskiej” – projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM. Kierownik projektu: Wacław Kulczykowski.


data ostatniej modyfikacji: 2020-09-16 15:32:15
Komentarze
 
Polityka Prywatności