23 października 2009 (piątek)

Duże Pe i Sympatique - Sopot

W ramach oddechu od aktywności przy mikrofonie, warszawski MC o pseudonimie Duże Pe zaczął w 2006 roku niezobowiązująco puszczać muzykę w zaprzyjaźnionych klubach. Szybko okazało się, że 'to działa!' a zgromadzona publika prosi o więcej.

Duże Pe (DIGITAL BALLET!/ToSieWytnie Records)

W ten sposób hobbystyczna zabawa w DJ'owanie stopniowo przekształciła się w kolejny regularny element artystycznej działalności Dużego Pe, a jego sety - np. w Jadłodajni Filozoficznej czy w Obiekcie Znalezionym - sprawiają, że temperatura na parkiecie sięga zenitu. Selekcja Dużego Pe prawdopodobnie zaskoczy tych, którzy znają go jako Hip-Hop'owego MC. Początkowo opierała się ona o Mash-Up / Bastard Pop - styl wykorzystujący umiejętne łączenie kilku piosenek w celu osiągnięcia nowej, spójnej kompozycji. Z upływem czasu coraz częściej pojawiały się w niej jednak kawałki w stylistykach takich jak Disco Punk, Electro, Baltimore Club Music czy Bassline. Brzmi interesująco? Najlepiej wpadnij na imprezę Dużego Pe i przekonaj się na własne uszy!

Kim jest Duże Pe? To utalentowany MC związany z zespołami Cisza & Spokój, Cinq G i Masala. W ciągu ośmiu lat spędzonych na scenie wykroczył daleko poza Hip-Hop'owe schematy. Rymować zaczął w 1996 roku, pierwszy raz na scenie pojawił się w roku 2000. Wydał jedną płytę jako Duże Pe, jedną w ramach zespołu Cisza & Spokój, jedną jako część kolektywu Masala i trzy z dancehallową supergrupą Cinq G (można jeszcze doliczyć do tego internetową płytę nagraną z częścią Cinq G pod szyldem Banda Tre). Kolejne wydawnictwa są zaś już w produkcji... Należałoby dodać, że w roli MC i/lub 'wspierającego' DJ'a Duże Pe udzielał się też w soundsystemowych działaniach Masali i Cinq G, a z DJ'em Spox'em tworzył imprezową ekipę o nazwie Tanie Dranie Soundsystem (obecnie: Digital Ballet). Gościnnie Duże Pe działał też z Ruff Soundz Massive (UK Garage / 2step / Grime) oraz z dancehallowymi i reggae'owycmi DJ'ami takimi jak DJ Frodo, Radikal Irie czy DJ Leo. Oczywiście wszystkie projekty w których Duże Pe maczał palce mają za sobą (jak i przed sobą) liczne koncerty i imprezy. Podsumowując, prawdopodobnie zebrałoby się około tysiąca zagranych 'gigów' różnego typu. Oprócz tego nie sposób nie wspomnieć dokonań Dużego Pe we freestyle'u. Zwycięstwo w Wielkiej Bitwie Warszawskiej 2004 i zdobycie Grand Prix Warszawy 2005 sprawiły, że Duże Pe wymieniany jest wśród krajowych legend tej dziedziny.

Duże Pe (zazwyczaj - wraz z DJ'em Spox'em) brał też udział w wielu wydarzeniach zderzających Hip-Hop z innymi dziedzinami sztuki / gatunkami muzyki. Jako część Orkiestry TransTechnologicznej znanego muzyka jazzowego, Wojciecha Konikiewicza wystąpił w Sali Kongresowej w koncercie upamiętniającym rocznicę wybuchu Stanu Wojennego. Podczas jednej z edycji organizowanego przez Centrum Twórczości Narodowej festiwalu Karuzela Kultury, jego twórczość została skonfrontowana z wierszami znanego poety, Adama Zagajewskiego. Podczas kolejnej, został 'zderzony' z Grzegorzem Turnauem, co niespodziewanie zaowocowało wspólnym, improwizowanym występem. W programie 'Maszyna Czasu Manna i Materny' interpretacji tekstu Dużego Pe podjął się Daniel Olbrychski. Duże Pe z zespołem Cinq G uhonorowany został 'Złotym Liściem Retro 2006' za nagranie albumu 'Fogga Ragga', na którym znalazły sięnowoczesne wersje utworów Mieczysława Fogga. Duże Pe wziął też udział w mającej miejsce w Teatrze Starym w Krakowie freestyle'owej bitwie upamiętniającej improwizacyjny pojedynek pomiędzy Słowackim a Mickiewiczem, po którym został wyróżniony przez organizatorów za wyrazisty styl i niesztampowe pomysły. Duże Pe i DJ Spox byli też twórcami legendarnej RadioBis:Tej Audycji, która w ciągu dwóch lat dostarczyła słuchaczom mnóstwo dobrej, niespotykanej nigdzie indziej muzyki.

Sympatique (Soho/Sopot) - dj i promotor, od połowy lat '90 aktywnie udzielający się na trójmiejskiej scenie muzycznej. W przeszłości związany ze środowiskiem rockowym, wraz z początkiem XXI wieku porzucił instrument by własne pomysły i fascynacje muzyczne wyrazić innymi sposobami.

Swoje pierwsze imprezy zagrał w kultowej sopockiej Siouxie 9, by w stosunkowo krótkim czasie stać się częstym gościem również takich miejsc jak: Soho, Mandarynka, Sfinks, Mandragora, Klubowa, Mechanik, czy Atelier.

Od lat aktywnie działa również jako promotor muzyczny i organizator wydarzeń kulturalnych. Zafascynowany brzmieniem skandynawskiej, niemieckiej i brytyjskiej sceny elektronicznej w ciągu ostatnich lat zaprosił na występy do Polski tak znakomitych artystów jak: MJ Cole (Prolific), Louie Austen (Klein/LA Music), Shur-I-Kan (Freerange), Manuel Tur (Drumpoet/Freerange), Faze Action (Faze Action), Dublex Inc. (Pulver), Slope (Sonar Kollektiv), Eva Be (Sonar Kollektiv), Ben Mono (Compost), Nuspirit Helsinki (Guidance), Dutch Rhythm Combo (Highscore Publishing), Hird (Dealers of Nordic Music), Plej (Exceptional), Ernesto (Exceptional), Swell Session (Freerange), Jay Shepheard (Compost), Desney Bailey (Sonar Kollektiv), Hunee (Soul Trade), Sankt Goran (Bear Funk), czy Nordic Lounge in Session.

Eklektyczny charakter granej przez niego muzyki kształtowany jest przez niezwykle szerokie zainteresowania, od organicznych brzemień headz/groove, przez nu disco i deep house, po klimaty punk funk i indie. Doskonale odnajduje się w różnych stylach, czerpiąc i mieszając wszystko to, co najlepsze w każdym z nich.

Miejsce:
Clubogaleria Soho, ul. Bohaterów Monte Cassino 61, Sopot

ostatnia zmiana: 2009-10-09
Komentarze
Polityka Prywatności