07 kwietnia 2010 (środa)
Polska sztuka na emigracji - Malarski Exodus
Klasyczne pejzaże, abstrakcyjne reliefy i pełne ekspresji rysunki. W Ratuszu Staromiejskim od piątku, 12 marca, można oglądać prace artystów zaliczanych do tzw. szkoły londyńskiej. Wystawa Malarski Exodus. Polscy malarze w Londynie w II połowie XX wieku prezentuje 20 prac malarskich oraz rysunków autorstwa 10 wybitnych przedstawicieli środowiska polskich malarzy w Anglii. Są to prace zróżnicowane pod każdym względem - formalnie, tematycznie, technicznie.
W ramach wystawy zobaczymy 20 obrazów i 10 rysunków wybitnych polskich twórców, którzy w połowie XX wieku mieszkali i pracowali w Anglii. - To próba odczarowania środowiska londyńskiego, które wciąż pozostaje w cieniu paryskiej bohemy tamtych lat - mówi Anna Zalewska, kuratorka ekspozycji.
Wśród prezentowanych prac zobaczymy obrazy autorstwa m.in. Marka Żuławskiego, Feliksa Topolskiego, Stanisława Frenkiela, Adama Kossowskiego i Janiny Baranowskiej. Trafili oni do Anglii w wyniku zawieruchy wojennej, a po jej zakończeniu szybko utworzyli zwarte i prężnie działające środowisko. W związku z tym, że ówczesne szkoły artystyczne niechętnie przyjmowały adeptów sztuki z zagranicy, a galerie nieufnie podchodziły do twórczości emigrantów, polscy artyści sami zakładali nowe placówki oświatowe, galerie i stowarzyszenia.
Mimo że środowisko londyńskie składało się z osób bardzo blisko ze sobą związanych, każdy z nich prezentował zupełnie inne spojrzenie na sztukę. Ta różnorodność znalazła odzwierciedlenie w wyborze prac prezentowanych w Ratuszu Staromiejskim. Znajdziemy tu zarówno ekspresjonistyczne, barwne obrazy Mariana Bohusz-Szyszko, inspirowane sztuką naiwną kompozycje Haliny Korn-Żuławskiej czy subtelne, pełne kobiecej delikatności dzieła zmarłej niedawno Halimy Nałęcz.
- Warto zwrócić uwagę na prace Zygmunta Turkiewicza - przekonuje Anna Zalewska. - Rozpoczynał od tkaniny artystycznej, potem zaczął malować abstrakcje. To bardzo ciekawie wykonane reliefy, charakteryzujące się wyrazistą fakturą.
Ekspozycję dopełniają rysunki autorstwa Feliksa Topolskiego, w których autor z właściwą sobie charyzmą i rozmachem komentował bieżące wydarzenia i portretował znane osobistości świata kultury i polityki.
Miejsce: NCK Gdańsk, Korzenna 33/35,
Wystawa trwa do 7 kwietnia 2010
ostatnia zmiana: 2010-03-12