22 maja 2014 (czwartek), godz. 18:00
Wykład odbędzie się 22 maja 2014 r., czwartek, godz. 18.00 – 19.30, zostanie przeprowadzony przez Katarzynę Czaykowską. Na wykład wstęp jest bezpłatny.
Wykład odbędzie się w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Biskupia 24B.
Wykład w ramach cyklu wykładów i popularnych spacerów projektu "Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce" poświęconego głównie postaciom ważnym dla przeszłości Biskupiej Górki. Każda z tych osób wniosła też coś istotnego do historii Gdańska.
Katarzyna Czaykowska-
Stój - od przeszło 11 lat jest licencjonowanym przewodnikiem miejskim, terenowym oraz pilotem turystycznym. Oprowadza wycieczki polskie i anglojęzyczne. Podczas swoich przewodnickich wędrówek po Gdańsku zainicjowała zwyczaj ubierania się w historyczne stroje, a także wzbogaciła przekaz historyczny o elementy rebusów i zagadek. Jest członkiem państwowej komisji egzaminacyjnej dla przewodników miejskich i pilotów wycieczek, a także instruktorem na kursach przewodnickich i pilockich. Długi czas była także korepetytorem języka angielskiego (ze szczególnym naciskiem na dykcję), a także tłumaczem literatury w kilku wydawnictwach. Od lat także służy tłumaczeniami podczas konferencji czy spotkań (jak choćby Biennale ExLibrisu w Muzeum Zamkowym w Malborku). Prowadzi dwa blogi o tematyce turystyczno-krajoznawczej, prowadząc zarazem także poszukiwania badawcze. Parę artykułów pomogło w badaniach naukowych wykładowców takich uczelni, jak choćby uniwersytet w Padwie (vide artykuł o Adrianie Pauli, naukowcu gdańskim przełomu XVI i XVII wieku). Z racji rodzinnych zainteresowań genealogią i heraldyką, często służy pomocą w poszukiwaniach, a także sama poszukuje. Ostatnim dużym przedsięwzięciem - niestety zahamowanym z racji bardzo czynnego przewodnictwa, a także czynnej i stałej współpracy z wieloma (także zagranicznymi) biurami podróży - była seria biografii kobiet z Prus. Tak Wschodnich, jak i Zachodnich. I w tym kierunku idą jej obecne zainteresowania. Oprócz tego, specjalizuje się w historii średniowiecza obszaru bałtyckiego, jego architekturą, jak również życiem codziennym (a także monastycznym) na terenie państwa Zakonu Krzyżackiego. Zajmuje się sprawami szeroko pojętej higieny i ochrony zdrowia w średniowieczu. Specjalizuje się także w historii Mennonitów w Polsce. Była jednym z referentów tego tematu na Światowej Konferencji Mennonitów, która odbyła się w Leeuwarden w roku 2012. W październiku b.r. została odznaczona przez ministra Turystyki i Sportu Honorową Odznaką za Zasługi dla Turystyki.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Punkt Informacji Kulturalnej
ul. Długi Targ 39/40
tel.: 58 301 20 16
e-mail:
punkt@ikm.gda.pl
pon. - pt., godz. 10.00 - 18.00
sob. - niedz., godz. 12.00 - 16.00