Wykład odbędzie się 5 marca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Polnej 16 w Sopocie. Wstęp wolny.
Czy możemy pamiętać coś, co nigdy się nie wydarzyło? W jaki sposób łączy się to z psychologią śledczą? Historia zna przypadki, gdy przez fałszywe zeznania świadków niewinnie oskarżeni i osadzeni w więzieniu pozwani spędzali w nim długoletnie wyroki. Koło Psychologii Śledczej SWPS w Sopocie zaprasza do wzięcia udziału w wykładzie ze znanym psychologiem - prof. Tomaszem Maruszewskim, który 5 marca 2015 r. opowie o fałszywych wspomnieniach i ich wpływie na zeznania świadków. Wstęp wolny.
Tematyka spotkania
Wykład porusza problematykę fałszywych wspomnień, która często odgrywa kluczową rolę przy składaniu zeznań. Profesor Tomasz Maruszewski nie tylko przedstawi zagadnienie, ale także przybliży kwestie związane z przyczynami pojawiania się fałszywych zeznań i okolicznościami, które towarzszą ich występowaniu. Dzięki tej wiedzy wszyscy studenci zainteresowani psychologią śledczą będą mogli zweryfikować, jak ważne są opisy świadków zdarzenia w porównaniu ze śladami kryminalistycznymi i behawioralnymi.
O prelegencie
Tomasz Maruszewski - zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim pamięci autobiograficznej. W sopockim wydziale SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii procesów poznawczych oraz moduł specjalizacyjny poświęcony komunikacji społecznej, a także warsztat umiejętności akademickich. Wspólnie z żoną Anną Hebenstreit-Maruszewską prowadzi wykład fakultatywny zatytułowany "Jednostka na tle zaburzeń systemu rodzinnego". Ponadto prowadzi seminaria magisterskie i zajęcia dla doktorantów. Weźmie udział w realizacji projektu MEMO.
Termin i miejsce