Warsztat odbędzie się 27 kwietnia 2015 roku w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Polnej 16/20 w Sopocie. Początek o godzinie 17:00.
Potencjalne spektrum ludzkich zachowań seksualnych jest ogromne, czego dowodzą badania sfery seksualnej, w tym szczególnie historyczne i międzykulturowe. Na ich podstawie można zdać sobie sprawę, że normy seksualne stanowiące o dopuszczalności bądź niedopuszczalności określonych zachowań są uwarunkowane głownie kulturowo, a więc stanowią konstrukt społeczny. Norma społeczna stanowi jednak tylko jeden pryzmat w opisie zachowań seksualnych. Wyróżnia się szereg innych typów norm tj. norma statystyczna, partnerska, ewolucyjna, religijna/etyczna, rozwojowa i kliniczna. Na użytek kliniczny posługujemy się min. Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Należy przy tym mieć na względzie, że jej zawartość zmieniała się i nadal zmienia, co stanowi odzwierciedlenie ewolucji w zakresie myśli naukowej o ludzkiej seksualności. Różnorodność problemów natury seksualnej utrudnia, a nawet uniemożliwia czasem postawienie diagnozy zgodnej z medycznym paradygmatem. Użyteczne stają się wtedy bardziej względne, opisowe formy kryteriów.
W rozstrzygnięciu czy dane zachowanie wymaga fachowej interwencji oraz jaki jej charakter będzie najbardziej wskazany może dopomóc odwołanie się do Deklaracji Praw Seksualnych wydanej w 1997 r. przez Światowe Towarzystwo Seksuologiczne, a w 2002 r. przyjętej w skróconej formie przez Światową Organizację Zdrowia.
O prelegencie
Robert Kowalczyk - dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.
Aby zapisać się na wydarzenie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.