13 czerwca 2015 (sobota)

Wszystko o psychologii w Gdyni

Strefa Psyche SWPS - grafika

W trakcie ponad 30 spotkań uczestnicy dowiedzą się m.in. jak radzić sobie ze stresem, co robić, żeby zamiast narzekać – myśleć pozytywnie, na czym polega terapia śmiechem i muzyką, jak działać poza schematami. Warsztaty i prelekcje w ramach Strefy Psyche obędą się 13 czerwca w godz. 10-17 w kilku miejscach w Gdyni. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

Wykłady

Miejsce: sala konferencyjna A, budynek III, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

zobacz mapkę

  • godz. 10.00-11.00 - Projekt podróż, czyli o tym jak pustynia stała się moim domem, a Nomadzi rodziną

Prawdziwy podróżnik nie ma ustalonych planów i nie skupia się na dotarciu do celu - oto słowa Lao Tzu. Bez planu. Z plecakiem. Autostopem. Zapraszamy na opowieść o pięciomiesięcznej kobiecej podróży po Maroku.

  • godz. 11.15-12.15 - Co kraj to obyczaj, czyli Polska i świat: różne oblicza psychologii

W badaniach psychologicznych naukowcy często przywołują termin różnic międzykulturowych, wskazując na liczne różnice w funkcjonowaniu między członkami różnych kultur. Mówi się zresztą "co kraj to obyczaj″. W dyskusji przyjrzymy się różnicom pomiędzy psychologią w Polsce, a psychologią poza granicami naszego kraju: w Stanach Zjednoczonych, w Korei Południowej i w Brazylii. Poruszymy między innymi tematy praktyki klinicznej w tych państwach, podejścia społeczeństwa do psychologii i postrzegania jej, ale także przyjrzymy się jej teoretycznemu obliczu: uczelniom wyższym, projektom badawczym i uprawianiu nauki.

  • godz. 12.30-13.30 - Myśl poza schematami

Wykład będzie miał na celu stymulację myślenia i inspirację do przełamywania schematów na co dzień - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czy kreatywność jest po prostu modna czy realnie potrzebna? Czy zawsze warto myśleć nieschematycznie? A jak nauczyć się myślenia niestandardowego, odkrywania ukrytych założeń i patrzenia na rzeczywistość bez narzuconego kontekstu? Odpowiedzi na te pytania będą stanowiły esencję tego wykładu.

  • godz. 16.00-18.00 - Rodzicielski DKF Extra - Zwyczajni ludzie kiedyś i dziś. Inni? Tacy sami?
    - pokaz filmu, sala kinowa, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Otaczająca nas rzeczywistość wciąż się rozwija, wręcz pędzi od jednej nowości do drugiej, reklamowanej jako zdecydowanie lepsza, bez której nie można żyć. Intensywny rozwój nowych technologii to niezaprzeczalny fakt. A jak się rozwija nasza rzeczywistość wewnętrzna? Czy się rozwija? zmienia? Czy umiemy sobie lepiej radzić z emocjami niż kiedyś? Te i podobne kwestie spróbujemy przedyskutować w oparciu o amerykański film obyczajowy z 1980 roku w reżyserii Roberta Redforda na podstawie powieści Judith Guest p.t. "Zwyczajni ludzie". Film otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym pięć Złotych Globów - m.in. dla najlepszego filmu dramatycznego oraz cztery Oscary: za najlepszy film 1980 roku, reżyserię, scenariusz adaptowany i drugoplanową rolę męską.


Warsztaty

Miejsce: sala warsztatowa E, budynek III, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

zobacz mapkę

  • godz. 10.00-11.00 - Automotywacja: zarządzanie sobą w czasie

Obecnie za walutę uważa się czas. Codziennie mamy do "wydania″ 1440 minut, a dla każdego z nas czas jest czymś cennym. Dobrze jest, więc go szanować i nauczyć się nim odpowiednio gospodarować. O tym właśnie są te warsztaty. Zajęcia mają formę praktyczną, a wspierane są przez liczne teorie naukowe z zakresu psychologii motywacji. Dzięki nim uczestnicy zapoznają się z technikami zarządzania sobą w czasie, a w rezultacie zwiększą swoją wiedzę na temat motywowania siebie i dowiedzą się jak mogą ją wykorzystać na co dzień.

  • godz. 11.15-12.15 - Odkryj w sobie twórczą pasję. Warsztat twórczego myślenia

Twórczość nie jedno ma imię. Czy i Ty możesz być twórczy/a? Na tym warsztacie przekonasz się, że tak! Proponujemy zajęcia ukierunkowane na rozwój umiejętności zadawania pytań i poszukiwania na nie najbardziej pomysłowych odpowiedzi, generowania wielu pomysłów bez lęku o ocenę, ufania sobie i własnym pomysłom, korzystania ze wskazówek sytuacyjnych, wyzbycie się hamulców, przełamywanie barier w myśleniu i działaniu. Proponuję trening twórczości, inspirowany Odyseją Umysłu, własnego autorstwa. Dodatkowo uczestnicy zostaną zaangażowani w szereg twórczych inicjatyw "poza salą" i odkryją w sobie pokłady, do tej pory nieznanych, możliwości i twórczych pasji!

  • godz. 12.30-13.30 - Automotywacja: wyznaczanie sobie celów

Człowiek bez wyznaczonego celu jest jak statek bez obranego kierunku. Może płynąć w nieznane bez jakiejkolwiek kontroli lub stać w miejscu. Dlatego ważne jest umiejętne wyznaczanie sobie celów. Warsztaty mają formę praktyczną, a podparte są wiedzą z zakresu psychologii motywacji. Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się jak lepiej wyznaczać sobie cele, ale także poznać wartości, które są dla nich najważniejsze i rozwinąć swoje mocne strony.

  • godz. 13.45-14.45 - Trening pamięci z elementami szybkiego czytania

Podczas warsztatu uczestnicy poznają kilka technik usprawniających proces zapamiętywania, których działanie będą mogli sprawdzić w oparciu o własne doświadczenie. Dzięki zastosowaniu elementów teoretycznych, poznają swoje mocne strony, które będą mogli wykorzystać do tego, by ich nauka stała się w przyszłości bardziej efektywna. Uczestnicy popracują nad nabywaniem umiejętności koncentracji uwagi i poznają niektóre zasady wykorzystywane przez mistrzów szybkiego czytania. Podczas zajęć zastosowane zostaną różne metody ćwiczeniowe, a wszystko po to, aby spędzony razem czas dał uczestnikom konkretne umiejętności, ale również był dla nich dobrą zabawą.

  • godz. 15.00-16.00 - Sztuka wystąpień

Boisz się wystąpień publicznych? Chcesz trenować, ale nie masz gdzie? U nas masz komfortowe i bezpieczne warunki, żeby poznać i poćwiczyć techniki wystąpień publicznych, mowy ciała, głosu i autoprezentacji. Taka wiedza daje Ci przewagę na egzaminie, rekrutacji, prezentacji i w wielu ważnych miejscach. Przyjdź i trenuj z nami!


Miejsce: sala warsztatowa F-H, budynek III, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

zobacz mapkę

  • godz. 09.30-10.30 - Gamifikacja dla przedsiębiorców: pierwsze kroki projektowania

Gamifikacja to narzędzie stosowane od lat z powodzeniem zarówno przez międzynarodowe korporacje, jak i zaczynające dopiero swoją przygodę z biznesem startapy. Dzięki gamifikacji można osiągnąć świetne rezultaty w wielu obszarach biznesu, między innymi budowania relacji z klientem, kreowania wizerunku, promocji, czy w obszarze zachowań organizacyjnych. Gamifikacja służy do wzmacniania wybranych zachowań - jakich? To zależy od Twoich potrzeb. Na warsztacie poznamy najprostszy model projektowania gamifikacji - uniwersalne, podstawowe kroki, które stanowią bazę każdego projektu gamifikacyjnego, w biznesie, edukacji, ekologii, czy w projektach społecznych.W jedną godzinę ukończymy poziom pierwszy projektowania gamifikacji.

  • godz. 11.00-12.00 - Techniki mentalne stosowane przez mistrzów sportu - strategie najlepszych

Podczas godzinnego warsztatu uczestnicy przekonają się, że trening głowy jest tak samo ważny jak trening mięśni u sportowców. Prowadząca przedstawi techniki mentalne stosowane w przez Mistrzów Sportu i zasady za pomocą których można je wdrożyć zarówno do swojego codziennego życia, tego szkolnego jak i zawodowego. Szczegółowo zostanie poruszony temat wizualizacji oraz pewności siebie. Prowadząca wraz z uczestnikami poszuka odpowiedzi na pytania - jak za pomocą konkretnych technik poprawić własne osiągnięcia oraz jak można wpływać na pewność siebie?

  • godz. 12.30-13.30 - Budowanie nawyków

Guru rozwoju osobistego stawiają na motywację. Obiecują, że za jej pomocą wszystko załatwisz. Robią doskonałe wrażenie podczas warsztatu, wszyscy są entuzjastyczni, a po kilku tygodniach... Okazuje się że Twoja motywacja gdzieś wyparowała? Nie przejmuj się, to nie Twoja wina, nie da się przez cały czas, być zmotywowanym na 100%. Motywacja jako narzędzie długoterminowej zmiany jest ważna, jednak przereklamowana. Nawyki natomiast są niedocenione. Kierują zachowaniem w sposób automatyczny. Nie potrzebują tyle energii, ile jest potrzebne do motywacji. Są zdecydowanie skuteczniejsze i efektywniejsze. Na spotkaniu treściwie o tym czym są oraz jak je tworzyć.

  • godz. 14.00-15.30 - Chcę - mogę - decyduję, czyli jak z menadżera stać się inspiratorem

Celem warsztatu jest przedstawienie tych komponentów postawy przywódczej, które często traktowane są marginalnie w procesie kreowania wizerunku. Ukazanie modelu "In-Sight Leadership Model", bazującego na odwróceniu efektu ciążenia w obrębie cech przywódczych, otwiera przed uczestnikami możliwość świadomego wspierania takiego procesu. Podejście do przywództwa od strony doświadczania własnych stanów emocjonalnych wydaje się być kluczowym zagadnieniem w kontekście wyzwań i oczekiwań jakie stawia przed współczesnymi liderami rzeczywistość.
Agenda:

  • Analiza profilu współczesnego lidera w kontekście rzeczywistości
  • Leadership po polsku
  • "Przeżyj to sam", czyli jak przekonać siebie do nowej roli
  • Koncepcja "In-Sight Leadership Model"
O prelegencie

Miejsce: Wymiennikownia

  • godz. 10.00-11.30 - Jak sobie radzić ze stresem?

Począwszy od umysłu, poprzez ciało, aż po ducha - przechodząc przez te trzy sfery znajdziemy sposoby, jak radzić sobie ze stresem. Będziemy pracować nad świadomością stosowanych strategii, kontrolą napięcia mięśniowego, oddechu oraz postawy, która ma znaczący wpływ na nasz nastrój. Oprócz tego, na warsztacie będzie można skorzystać z urządzenia do biofeedback'u, który poprzez mierzenie tętna pokazuje stan zrelaksowania, co pozwoli sprawdzić skuteczność wprowadzanych technik.

  • godz. 12.00-13.30 - Trening pozytywnego myślenia

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań - aby im sprostać często rezygnjemy z czasu wolnego czy drobnych przyjemności. Może to wywoływać stres, prowadzić do frustracji i sprawić, że świat widzimy w ciemnych barwach. Pozytywne myślenie to umiejętność - nie cecha. Jak każda zdolność, także pozytywne myślenie może zostać poddane treningowi lub wyuczeniu. Dobre myśli pozytywnie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie i skuteczność.

Cele treningu pozytywnego myślenia to:

  • znalezienie czasu na drobne, codzienne przyjemności,
  • przekształcenie negatywnych myśli na pozytywne,
  • dostrzeganie pozytywnych stron zdarzeń,
  • dostrzeganie swoich zalet i umiejętność cieszenia się nawet z drobnych sukcesów,
  • odnalezienie sposobów na pokonanie ograniczeń, jakie spotykamy na co dzień,
  • poszukiwanie rozwiązań w trudnych sytuacjach.
  • godz. 14.00-15.30 - Lider w zespole

Nie każdy musi być liderem, ale każdy może spróbować! Na rynku pracy ceniona jest umiejętność swobodnego dogadywania się z innymi, zwłaszcza jeśli jest się liderem. Każdy z nas wspominać będzie złego szefa, który wymaga za dużo i nie rozumie potrzeb swojego zespołu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z Twoich umiejętności mogą pozwolić Ci stać się dobrym, ambitnym liderem nie tylko w pracy, ale także w innych sytuacjach życiowych, zapraszamy na warsztat!


Strefa Terapii

Miejsce: Infobox

  • godz. 13.00-15.00 - Muzykoterapia przy leżakach

Możliwe, że psychologia nie pozostawia w życiu miejsca na poezję, zostawiając człowiekowi tylko prozę rzetelnych faktów. Nasze codzienne wybory i zachowania pozostają pod czujnym okiem naukowców, skrzętnie oglądane i badane w laboratoryjnych eksperymentach. W ręce dociekliwych psychologów dostała się także muzyka - zjawisko niesamowite, rdzeń wielu kultur, ważny element tożsamości, a także nośnik emocji i wspomnień. Ci, którzy nie chcą wiedzieć o muzyce nic więcej ponad jej intuicyjnie wyczuwane piękno, będą mieli okazję odkryć na nowo znane i cenione utwory. Dla tych, którzy wśród dźwięków chcą dostrzec odrobinę nauki, będzie to okazja do opatrzenia muzyki w nieznane dotychczas ramy badań psychologicznych. To spotkanie stanie sę receptą na pogłębienie twórczości oraz na pozbycie się z głowy uporczywych melodii.

  • godz. 15.00-17.00 - Śmiechoterapia

Warsztaty to po części śmiech i dobra zabawa, a po części czas na poszukanie własnych odpowiedzi na pytania o radość życia i lepszego zrozumienia świata, który nas otacza. Śmiech powoduje zwiększenie poziomu endorfin i odpręża. To również rodzaj wysiłku fizycznego, pozwala spalić kalorie i rozgrzać się przed innymi obowiązkami. Sprawdź, co zmieni się w Twoim życiu, gdy spojrzysz na nie ze "śmiechem" na ustach.

Polecamy:

  • przynieść szczyptę pozytywnego myślenia
  • założyć komfortowy ubiór
  • zabrać ze sobą coś do picia
  • godz. 16.30-18.00 - Terapia przy grach

Zajęcia dla ludzi w różnym wieku, od najmłodszych do najstarszych. Posiadamy różny asortyment gier od takich dla dzieci, jak "Hej to moja ryba″, poprzez kooperacyjne do takich, w których jest rywalizacja.

  • godz. 17.00-18.00 - Terapia tańcem

Będą to zajęcia terapii tańcem, podczas których roztańczymy całe ciało, nauczymy się prostych tańców z różnych stron świata i przede wszystkim wypędzimy napięcia. To połączenie zabawy tanecznej z relaksem. Zapraszamy wszystkich bez względu na kondycję i doświadczenie taneczne!

Miejsce: Laboratorium Innowacji Społecznych, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

zobacz mapkę

  • godz. 10.00-10.45 - Mamo, napisz list do dziecka

Jeżeli oczekujecie narodzin dziecka, weźcie udział w tej akcji! Napiszcie list do maleństwa, które niebawem się urodzi. Co chciałybyście powiedzieć mu o sobie, o jego ojcu, o innych bliskich mu osobach, o świecie, który niedługo zacznie poznawać? Napiszcie, czy zmieniłyście coś w swoim trybie życia, jak się odżywiacie, co robicie, a czego nie robicie, żeby urodziło się zdrowe. Jak przygotowujecie się na jego narodziny? Kto Was wspiera, dla kogo jeszcze jest ono bardzo ważne? Może list, który napiszecie, przeczytacie kiedyś swojemu dziecku. To, co już teraz robicie z myślą o nim, jest przecież wyrazem Waszej miłości.

  • godz. 10.45-11.30 - Mama i położna - pozytywna współpraca

  • godz. 11.30-12.00 - Mama, tata i szkoła rodzenia - spotkanie

Spotkanie o tym, jak szkoła rodzenia może pomóc przyszłym rodzicom poradzić sobie z tematem powitania nowego członka rodziny na świecie. Jak przygotować ciało kobiety do porodu? Kiedy jechać do szpitala i co ze sobą zabrac? Co jest potrzebne na izbie przyjęć? co się dzieje po porodzie?

Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

  • godz. 12.00-13.30 - Czytanie książki "Grufallo″ Wydawcnictwa Eneduerabe przez Wiceprezydent Miasta Gdyni - Panią Katarzynę Gruszecką-Spychałę

  • godz. 12.00-13.30 - Warsztaty dla dzieci w ramach cyklu "O emocjach" z Wydawcnictwa Eneduerabe

Czym jest kłamstwo? Czym jest prawda? Czy kłamstwo zawsze jest złe? na te i inne pytania dotyczące prawdy i kłamstwa postaramy się znaleźć odpowiedź podczas warsztatów rodzinnych "Halo, nadchodzi Gruffalo!". Zapraszamy Rodziców i Dzieci do wspólnego uczestnictwa w warsztacie, wspólnej zabawy, wspólnych przemyśleń, poszukiwania własnej prawdy.

Miejsce: Plac przed Laboratorium Innowacji Społecznych, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

  • godz. 10.00-12.00 - "... jak rozmawiać trzeba z psem″

Pokazy (w tym z uczestnictwem zainteresowanej publiczności) i omówienie podstaw treningu psa. Prowadzący: Sebastian Golisz.

Strefa kobiety

Miejsce: Laboratorium Innowacji Społecznych, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

zobacz mapkę

  • godz. 14.00-15.30 - Wizerunek kobiety

Wizerunek kobiety - co w środku, to na zewnątrz, czyli o tym, jak nasz charakter, osobowość i temperament ujawnia się w stroju i kolorach.

  • godz. 15.00-17.00 - Z dietą na Ty
    - stoisko, Laboratorium Innowacji Społecznych, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Konsultacje psychodietetyczne

  • godz. 16.00-17.30 - Jak nie zabłądzić na drodze do piękna? Medycyna estetyczna, a codzienna pielęgnacja skóry

W odpowiedzi na wszechobecny kult młodości i piękna, dynamicznie rozwijający się przemysł "urodowy" oferuje zabiegi kosmetyczne oraz medycyny estetycznej zaskakujące innowacyjnością, a nawet samym faktem istnienia. Kto wpadłby na pomysł parę lat temu, że będzie nam potrzebna liposukcja palców u stóp, czy poprawianie owalu twarzy. Warto postawić sobie pytania:

  • czy znamy różnicę pomiędzy upiększaniem się, dbaniem o siebie, a uzależnieniem od poprawienia nieistniejących defektów?
  • co jesteśmy gotowi zrobić, aby sprostać wygórowanym standardom urody?
  • czy znamy mechanizmy działania zabiegów, którym się poddajemy?
  • czy wiemy, jak powinna wyglądać podstawowa pielęgnacja skóry twarzy?

W trakcie warsztatów zostaną omówione poszczególne etapy pielęgnacji skóry i profilaktyki przeciwstarzeniowej wraz z propozycjami substancji aktywnych, które zawierać powinny używane przez nas kosmetyki.

O prelegencie

Aby zapisać się na wydarzenie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

opublikowano: 2015-06-05
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:30
CLOSTERKELLER | Abracadabra Tour 2024 | GDYNIA
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:30
Electric Soul Company - Will Jacobs & Breezy Rodio
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:30
Klint + Genleman!
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:00
Speed Dating Wiek: 45-60 Gdańsk
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Marcelina | Spróbuję, potańczę, nie wiem
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
Polityka Prywatności