„Autyzm i jego terapie – wprowadzenie do tematu” to pierwsze spotkanie z cyklu Zrozumieć autyzm, które odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Sopocie przy ul. Polnej 16/20.
Czym jest autyzm?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju człowieka, mającym wiele odmian. W praktyce oznacza to, że u dotkniętych nim osób obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju: komunikowania się, kontaktów społecznych, zachowania, odbioru zmysłowego bodźców.
Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych".
Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt i zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Według danych organizacji Autism Europe 0,6% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób (szacunki z 2009 r.).
Zrozumieć świat autyka
Cykl spotkań "Zrozumieć autyzm", adresowany do studentów, nauczycieli i rodziców, jest przede wszystkim próbą dotarcia do świata osób autystycznych, które żyją obok nas i ze względu na chorobę spotykają się często z niezrozumieniem. Prowadzący spotkania to rodzice i terapeuci osób z autyzmem z Fundacji Dom Rain Mana, stąd praktyczny charakter prezentacji - nie zabraknie w nich informacji opartych na osobistych i zawodowych doświadczeniach prelegentów.
Autyzm i jego terapie - wprowadzenie do tematu
W trakcie pierwszego spotkania prowadząca mgr Ewa Szmytkowska omówi kryteria diagnostyczne ASD oraz zaburzenia, które najczęściej towarzyszą autyzmowi, w tym zaburzenia integracji sensorycznej i problemy jelitowe. W prezentacji zostaną także przedstawione niektóre z terapii autyzmu.
Prowadząca
Mgr Ewa Szmytkowska - prezes Fundacji Dom Rain Mana, redaktor pisma "Autyzm", autorka artykułów nt. autyzmu drukowanych w "Dziecku Autystycznym", w "Pomoście", w "Świetle i Cieniach" i "Niebieskiej Linii". W charakterze wykładowcy i trenera prowadziła liczne warsztaty i szkolenia nt. autyzmu w latach 1991-2015. Odbyła szkolenia w zakresie terapii dzieci z autyzmem (terapii behawioralnej, TEACCH, Integracji Sensorycznej, Sherborne, Growning Minds, Autyzm i edukacja oraz odbyła 2 wizyty studyjne w ośrodkach dla osób autystycznych w Norwegii (1991 r.) i Danii (1999 r.). Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych poświęconych autyzmowi. Matka 33-letniego mężczyzny z autyzmem.
Zgłoszenia
Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Termin i miejsce