Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 marca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4. Rejestracja trwa do 5 marca.
Wszyscy chcielibyśmy żyć w społeczeństwie ludzi mądrych i przyzwoitych. Niestety ludzie nie rodzą się ani mądrzy, ani przyzwoici. Dobrze, jeśli w trakcie swojego życia takimi się stają. Jednak proces stawania się mądrym i przyzwoitym nie jest automatyczny. Trzeba nieustannie podejmować wysiłek przemieniania siebie poprzez odpowiednie praktyki i refleksję. Wysiłek własny, choć konieczny, nie jest wystarczający. Szczególnie na początku drogi, w dzieciństwie i wczesnej młodości,niezbędna jest pomoc innych osób. Pomoc tę możemy określić mianem edukacji.
Centralną rolę w edukacji zdają się odgrywać filozofia i wychowanie moralne. Pierwsza uczy ciekawości i krytycznego myślenia, bez których trudno wyobrazić sobie mądrość, drugie uwrażliwia na wartości i motywuje do moralnego rozwoju, koniecznych składników moralnej przyzwoitości.
W nawiązaniu do ubiegłorocznej konferencji, która dała okazję do bardzo interesującego spotkania akademików z nauczycielami filozofii i etyki na wszystkich poziomach edukacji szkolnej, chcemy kontynuować wspólną refleksję i dyskusję.
W tym roku organizatorzy proponują temat: Rola i zadania edukacji filozoficznej.
Uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach z nowoczesnych metod dydaktycznych:Vitia Bartošová Hoffmann (nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku, jest liderką Kreatywnej Pedagogiki i członkiem Superbelfrów).