Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca o godz. 12.00 w Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 63 (wejście od Wydziału Chemii).
W otwarciu parku, w programie którego przewidziane jest m.in. zwiedzanie EkoParku z przewodnikiem oraz ekologiczne warsztaty uczestniczyć będą uczniowie pomorskich szkół, studenci, pracownicy uniwersytetu oraz mieszkańcy Gdańska.
To jedyny tego rodzaju projekt w skali województwa, który będzie łączył funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Będą tam prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii UG, ale jednocześnie, ze względu na unikatowe walory ekologiczne EkoPark będzie szczególnym miejscem wypoczynku dla wszystkich studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie także dostępny dla mieszkańców Trójmiasta. W EkoParku znajdzie się unikatowa w skali województwa ekspozycja zachowawczej kolekcji roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych z terenu województwa pomorskiego, którą będzie można zwiedzać zarówno indywidulanie, jak i grupowo.
Na terenie EkoParku został zaprojektowany przestrzenny układ zieleni z podziałem na trawniki, roślinność niską, drzewa i krzewy. Będą się tam znajdowały ścieżki edukacyjne, m.in. jedna dla przyrody nieożywionej (głazy narzutowe) oraz dwie dla ożywionej (prezentujące rodzimą florę i przykładowe typy ekosystemów), a także ozdobne założenie wodne, które będzie stanowiło miejsce rozrodu dla okolicznych płazów, owadów i innych organizmów bezkręgowych. Znajdą się również ścieżki piesze z ławkami, murkami i miejscami wypoczynku. Zostaną wykonane prace korekcyjne związane z ukształtowaniem terenu, aby zapewnić dogodny dostęp do EkoParku oraz instalacja nawadniająca.
Park powstał w ramach projektu: "Stworzenie EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego - ochrona gatunków zagrożonych i promocja różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację terenów podziałkowych znajdujących się na terenie miasta Gdańsk". Uniwersytet Gdański uzyskał dofinansowanie na tę inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020 oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi ponad 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków europejskich stanowi 70% kosztów tj. 2 356 522,58 zł. Projekt został realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował inwestycje w wysokości 659 700 zł.