Po zeszłorocznym sukcesie I edycji Quizu STARBIOS2 zapraszamy na finał II edycji rywalizacji. W tym roku weźmie w niej udział 17 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych z woj. pomorskiego. Uczniowie będą rozwiązywać zadania z zakresu wiedzy o GMO (genetycznie modyfikowanych organizmach) i GMM (genetycznie modyfikowanych mikroorganizmach). Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także nagroda dla najlepszej szkoły. Natomiast dla wszystkich uczestników finału organizatorzy przygotowali wykład, zwiedzanie wydziału wraz z częścią laboratoryjną oraz poczęstunek i upominki. Finał odbędzie się 19 marca podczas Targów Akademia na Uniwersytecie Gdańskim.
Program wydarzenia:
Test do 60 minut (pytania zamknięte i otwarte)
Poczęstunek dla uczestników
Wykład dla uczestników „Dziurawy płot i złośliwi sąsiedzi, czyli co się dzieje w skórze atopowej” dr hab. Danuty Gutowskiej-Owsiak z Pracowni Biochemii Fizycznej MWB UG i GUMed
Zwiedzanie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed wraz z częścią laboratoryjną
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów przez władze wydziału.
Konkurs jest związany z realizowanym na Uniwersytecie Gdańskim projektem STARBIOS 2 (Structural Transformation to Attain Responsible BIOSciences), który jest prowadzony w ramach programu Horizon 2020. Ideą projektu jest opracowanie i wdrożenie w wybranych instytucjach naukowych prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych, procedur umożliwiających zmiany strukturalne w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji. Jedną z przyjętych metod, dzięki którym wymienione idee mają być osiągnięte, jest upowszechnienie wiedzy o GMO (genetycznie modyfikowanych organizmach) i GMM (genetycznie modyfikowanych mikroorganizmach) wśród dzieci i młodzieży.
Zakres tematyczny Quizu STARBIOS2 2019 obejmuje następujące zagadnienia:
Metody otrzymywania roślin transgenicznych, ich selekcja i ocena efektywności transformacji
Sposoby uzyskiwania genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM)
Edycja genomów w komórkach eukariotycznych i transgeneza zwierząt
Wykorzystanie GMM/GMO jako narzędzia w badaniach podstawowych – narzędzia inżynierii genetycznej
Dziedziny życia, w których wykorzystuje się GMM/GMO – kolory biotechnologii
Zastosowanie transformacji roślin do tworzenia odmian o nowych cechach: odporność na środowiskowe czynniki biotyczne i abiotyczne
Produkcja roślin o ulepszonych cechach użytkowo-technologicznych
Produkcja białek rekombinowanych i szczepionek w roślinach transgenicznych
Wykorzystanie GMM do produkcji leków i szczepionek
Etyczne aspekty i komercjalizacja GMO/GMM w UE, w Polsce i na świecie
Na laureatów Quizu Wiedzy o GMO i GMM STARBIOS2 2019 czekają nagrody rzeczowe:
I miejsce – Smartwatch
II miejsce – Kamera sportowa
III miejsce – Słuchawki bezprzewodowe
Z kolei szkoła, której finaliści łącznie osiągną najwyższą lokatę otrzyma nagrodę specjalną w postaci darmowych warsztatów z zakresu biotechnologii połączonych ze zwiedzaniem kampusu Uniwersytetu Gdańskiego dla grupy 12-osobowej we wrześniu 2019 roku.