Trójmiasto - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2019-04-25 18:00

Jaki wpływ na nasz mózg ma muzyka? - dr hab. Anna Chęćka z UG w Kawiarni Naukowej

Wykład popularnonaukowy „Muzyka, Mnemosyne i Mózg” dr hab. Anny Chęćki z Uniwersytetu Gdańskiego i dr hab. Piotra Zielińskiej z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbędzie się 25 kwietnia 2019, godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie przy Placu Konstytucji 3 Maja 3, w ramach 114. Kawiarni Naukowej. Wstęp wolny.

Informacje od organizatorów:

Muzyka odwraca bieg czasu. W szczególny sposób ten fantazmat realizuje się w figurze Orfeusza, zaś sama misja pamiętania wypełnia się w muzyce, o ile rozumiemy ją - podążając za Peterem Kivym - jako sztukę powtórzeń (the fine art of repetition). W naszym wystąpieniu łączymy spekulację zrodzoną na gruncie filozofii muzyki z refleksją opartą na neurobiologii ewolucyjnej i neurofizjologii. Odnosimy się do relacji pomiędzy muzyką a pamięcią w akcie słuchania i rozumienia muzyki. Dlaczego gust muzyczny kształtuje się, zanim skończymy 20 lat? Dlaczego chorując na chorobę Alzheimera nie zapominamy piosenek, których słuchaliśmy jako nastolatkowie? - to tylko przykładowe problemy badawcze, które uświadamiają nam szczególny związek muzyki z pamięcią i emocjami.

Anna Chęćka — doktor habilitowany filozofii, pracuje w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala, jako stypendystka Rządu Francuskiego studiowała w Paryżu w klasie Bernarda Ringeissena uzyskując I prix de perfectionnement w Conservatoire de Rueil-Malmaison. Zajmuje się estetyką muzyczną, filozofią sztuki oraz krytyką artystyczną. W 2008 r. ukazała się jej książka „Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego”, a w 2012 książka „Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki” (wyd. słowo/obraz terytoria). Publikowała m.in. w „Estetyce i Krytyce”, „Sztuce i Filozofii”, w zeszytach „Punkt po Punkcie” (tom „Dusza” ukazał się wraz z płytą CD z muzyką fortepianową w jej wykonaniu). Była jurorem pierwszego konkursu polskiej krytyki muzycznej "Kropka" w 2015 roku. Współpracuje z "Ruchem Muzycznym" i z portalem "Meakultura". Obecnie w przygotowaniu do druku znajduje się jej książka „A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota” oraz zbiór esejów z filozofii muzyki "Słuch metafizyczny" (wyd. Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina).

Piotr Zieliński – doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu - od 25 lat pracuje jako lekarz neurochirurg oraz nauczyciel akademicki. Karierę zaczął w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi także poradnię neurochirurgiczną w Londynie. Pracując jako biegły w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii sporządził ponad 2 tysiące opinii sądowo-lekarskich, ponadto przez 6 lat konsultował szpitale penitencjarnej służby zdrowia. Specjalizuje się w leczeniu operacyjnym tętniaków mózgu, guzów mózgu, neurochirurgii czynnościowej i w leczeniu chorób kręgosłupa. Ma znaczny dorobek w neurobiologii doświadczalnej.

Kawiarnia Naukowa jest organizowana przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent.

data ostatniej modyfikacji: 2019-04-25 12:08:51
Komentarze

Nauka języków w Trójmieście
boks.gif

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni w Polsce
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
WSB_przeglad_uczelni.jpg
WSAiB_baner_220x300px.gif
220x300_70.jpg
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura WSPiA
 
Polityka Prywatności