2019-12-04 14:00

Budujemy bombę z nienawści

Dlaczego roœnie liczba przestêpstw z nienawiœci? Kiedy mówimy o jêzyku pogardy, a kiedy to tylko czysto chamski jêzyk? Czy zabójstwo Paw³a Adamowicza to by³o przestêpstwo z nienawiœci i czy dojdzie w Polsce do wiêkszej liczby zabójstw np. polityków, czy prezydentów miast? Jakie konsekwencje wywo³uje „publiczna nagonka” na œrodowiska LGBT w Polsce? Jak walczyæ z hejtem? To tylko czêœæ tematów, które zostan¹ poruszone podczas debaty ekspertów z zakresu bezpieczeñstwa w Wy¿szej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Odbêdzie siê ona 4 grudnia, w godz. 14:00 - 16:30. Wstêp wolny.

Liczba przestępstw z nienawiści związanych z nietolerancją i uprzedzeniami w ostatniej dekadzie wzrosła w Polsce z około tysiąca do prawie 35 tysięcy. Pogarda sprawia, że krzywda spotyka przypadkowych ludzi, tylko dlatego, że są obcokrajowcami, mają inną orientację, poglądy. Pogarda popycha zwykłych obywateli do hejtu w internecie. Agresja z debaty publicznej przenosi się na ulice i do naszych domów.
Debatowali będą na ten temat w WSAiB Gdynia eksperci z zakresu bezpieczeństwa: Piotr Niemczyk - ekspert z zakresu bezpieczeństwa, b. zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, b. ekspert sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i wykładowca Centralnego Ośrodka Kadr ABW, autor głośnej książki "Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce" i Marcin Samsel, wykładowca WSAiB Gdynia, ekspert z zakresu bezpieczeństwa, szczególnie imprez masowych.

- W dyskusji wcale nie będziemy się zawsze zgadzać. Może też być trochę kontrowersyjnie. Sami będziemy stawiać dużo pytań, aby wywołać w ludziach chęć poszukiwania, refleksji, badania problemu. Zwłaszcza studentów! - mówi Marcin Samsel, organizator debaty i wykładowca w Uczelni Kwiatkowskiego.

- Jeżeli nie zaczniemy przeciwdziałać mechanizmom nienawiści, to w przyszłości sami sobie, naszym dzieciom i wnukom, podłożymy bombę. Bombę zbudowaną nie z semtex-u, czy C4, tylko z nienawiści - ostrzega Piotr Niemczyk.

Debata skierowana jest nie tylko do studentów kierunków Prawo, czy Bezpieczeństwo Wewnętrzne, ale także dla dziennikarzy podejmujących tematykę języka nienawiści, przedstawicieli samorządu, nauczycieli, uczniów szkół średnich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, zajmujących się tą problematyką, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji kultury.

Wstęp na debatę wolny. Wymagana jedynie rejestracja - z uwagi na ograniczoną ilość miejsc - na adres: kwiatkowski@wsaib.pl o tytule: "Pogarda".


data ostatniej modyfikacji: 2019-11-14 15:28:03
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Trójmieście
boks.gif

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni
WSB_przeglad_uczelni.jpg
WSAiB_baner_220x300px.gif
UG_przeglad_uczelni_1.jpg
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności