Pod tym hasłem w piątek, 6 listopada 2020 w godzinach od 10:00 do 14:45 odbędzie się międzynarodowe Webinarium poświęcone archeologii i archeoturystyce w świecie mediów społecznościowych. Specjaliści z Danii, Szwecji, Polski oraz Wielkiej Brytanii podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z popularyzacją i promocją dziedzictwa archeologicznego oraz wykorzystaniem jego potencjału turystycznego w rejonie Morza Bałtyckiego. Prelekcje podczas Webinarium odbędą się w języku angielskim.
Webinarium jest skierowane do osób zainteresowanych archeologią oraz promocją dziedzictwa kulturowego, w tym zarówno specjalistów i pasjonatów, pracowników organizacji samorządowych i pozarządowych, dziennikarzy, studentów, blogerów, przewodników, a także organizacji, instytucji i firm związanych dziedzictwem kulturowym oraz szeroko pojęta branżą turystyczną.
– Obecnie, zwłaszcza w dobie pandemii, media społecznościowe stanowią kluczową formę tworzenia i udostępniania informacji. Ich umiejętne wykorzystywanie w znaczący sposób może przyczynić się do popularyzacji i rozwoju archeoturystki w regionie, co także przekłada się na zwiększenie potencjału gospodarczego obszaru bałtyckiego – mówi Karolina Czonstke z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik projektu ArchaeoBalt.
W trakcie spotkania uczestnicy skupią się na dobrych praktykach oraz nowych trendach dotyczących promocji dziedzictwa kulturowego i archeoturystki, a także rozwoju publiczności i grona odbiorców z nimi związanych.
Webinar odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom i będzie transmitowany na kanale YouTube projektu ArchaeoBalt, gdzie uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie.
Projekt ArchaeoBalt jest realizowany w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 fingowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Transmisja na kanale YouTube:
https://www.youtube.com/
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/
Program
Jens-Bjørn Riis Andersen, Professor, Aarhus University, Dania
Panel 1 (10:10 – 11:30)
Karolina Czonstke, Bartosz Świątkowski, Uniwersytet Gdański, Polska
Marie Conger, Aarhus University, Dania
Maria Carlsson, Åsa Larsson and Björn Sundberg, Swedish National Heritage Board, Szwecja
Panel 2 (11:45 – 12:55)
Agata Byszewska, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polska
Wencke Maderbacher, ICOM – CECA, Dania
Joanna Tabaka, Audience on Sight, Polska
Panel 3 (13:45 – 14:45)
Moderator dyskusji:
Laura McAtackney, PhD, Aarhus University
Goście:
Radosław Biel, “Archeologia Żywa”, Polska
Marie Conger, Aarhus University, Dania
Maiya Pina-Dacier, DigVentures, Wielka Brytania
Liv Westring, Archaeosoup, Szwecja