5.10.2021-30.01.2022

Wajda. Człowiek z Gdańska - wystawa w Bibliotece Głównej UG

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w UG wraz z otwarciem Centrum i wernisażem wystawy odbędą się 4 października o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspozycja będzie czynna w sali wystawowej (rysunki i akwarele) oraz w przestrzeni otwartej (plakaty) w BUG do 30 stycznia 2022 r.

Imię Andrzeja Wajdy, reżysera i doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego otrzyma nowo powołane Uniwersyteckie Centrum Filmowe, a wystawę jego rysunków pt. Wajda. Człowiek z Gdańska ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha otworzy prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona artysty. Oba wydarzenia uświetnią inaugurację roku akademickiego na naszejj uczelni.

Z inicjatywy prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, Rektora UG i z przychylnością prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego imię Mistrza Andrzeja Wajdy zostanie nadane nowo powołanemu na uczelni Uniwersyteckiemu Centrum Filmowemu.

- Wartości przekazywane przez Andrzeja Wajdę wpisują się w ideę uniwersytetu jako wspólnoty uczonych i uczących się, w której prawda i wolność mają znaczenie nadrzędne. Wspólnota to solidarność, a wiedza i prawda to wolność – dokładnie te hasła i idee wpisaliśmy w strategię naszej Uczelni – napisał prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG w katalogu wystawy.

Jak podkreślił, na uniwersytecie szczególnie potrzebujemy nauczycieli i mistrzów, którzy swoją wiedzą, mądrością, dokonaniami i autorytetem będą te ideały umacniać, wspierając  rozwój i wyznaczając kierunek. - Takim Mistrzem niewątpliwie jest dla nas Andrzej Wajda - dodał.

Wydarzeniu inauguracji Centrum będzie towarzyszyć wernisaż wystawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska, na której zostanie wyeksponowanych ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, założone w 1994 roku z inicjatywy i fundacji Andrzeja Wajdy.

Organizatorzy wystawy podkreślają walor edukacyjny ekspozycji. W powszechnej świadomości Andrzej Wajda funkcjonuje jako wybitny reżyser, autor filmów, które kształtowały naszą świadomość.  - W dużo mniejszym stopniu pamięta się dziś, niestety, o jego znakomitym dorobku teatralnym. A już z całą pewnością najmniej znana jest twórczość rysunkowa tego artysty - napisała w katalogu do wystawy Bogna Dziechciaruk-Maj, Dyrektor Muzeum Manggha.

Warto pamiętać, że reżyser swoją drogę artystyczną rozpoczął od studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dopiero potem trafił do szkoły filmowej. - I choć wkrótce zamienił malarstwo na film, nigdy nie przestał być malarzem. Posługiwanie się notesem i szkicownikiem było dla Wajdy codzienną czynnością, z czasem stając się nawykiem – dodała dyrektor Bogna Dziechciaruk-Maj.

Jak podkreśliła, rysunek, szkic czy notatka malarska były sposobem zapisu wrażeń, pomysłów i projektów, tworząc podstawę jego metody twórczej. - Przez całe życie Wajda widział i myślał po malarsku, czego dowodzą także jego realizacje filmowe – czytamy w katalogu.

Wystawa, która jest jedną z największych wystaw prac Andrzeja Wajdy, współorganizują Uniwersytet Gdański i Muzeum Manggha, a jej kuratorami są: prof. dr hab. Kamil Zeidler z UG i dr Anna Król z Muzeum Manggha. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Muzeum Manggha wydało okolicznościowy katalog pod redakcją Joanny Kamień, Anny Król i prof. dra hab. Kamila Zeidlera.


data ostatniej modyfikacji: 2021-09-29 12:57:30
Komentarze
 
Polityka Prywatności