23.11-4.12.2022

Wystawa „Senat RP wczoraj i dziś” w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Senator RP Sławomir Rybicki, Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek oraz Rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni dr Tomasz Białas serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy „Senat RP wczoraj i dziś”.

Podróżująca pod opieka senatorów wystawa jest częścią obchodów setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Dokładnie 28 listopada 2022 roku przypadanie setna rocznica pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu II RP.

Wystawa w Gdyni jest prezentowana w murach WSAiB im. E. Kwiatkowskiego, ul. Kielecka 7, poziom 0 przy auli im. prof. Jerzego Młynarczyka, w dniach od 23 listopada 2022 r. do 4 grudnia w godzinach 9:00-18:00.

Warto dodać, że Senat świętuje także poprzez wyjazdowe posiedzenia komisji. W Gdyni odbyły się dwa takie posiedzenia:

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą odbyła posiedzenie w Muzeum Emigracji (30 maja br. – link poniżej)

oraz

Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu odbyła posiedzenie w Muzeum Miasta Gdyni (28 lipca br. – link poniżej)

emigracji-i-lacznosci-z-polakami-za-granica.html  

gdyni,567295

Dotychczas wystawa pod opieką senatora Sławomira Rybickiego prezentowana była w Helu, Jastarni, Władysławowie i Pucku. Ostatnią miejscowością do której pojedzie wystawa po swojej ekspozycji w Gdyni będzie gmina Kosakowo. Oprócz mieszkańców, wystawą zainteresowały się również szkoły, które wykorzystały ją do celów edukacyjnych.  

W każdym z tych miejsc senator Sławomir Rybicki spotykał się z mieszkańcami, aby rozmawiać o wystawie, Senacie i polskim parlamentaryzmie.  


O wystawie:

Wystawa autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego została przygotowana przez Kancelarię Senatu i podróżuje pod opieką senatorów po Polsce.

Prezentuje podstawowe informacje o Senacie RP, ale także ciekawostki i mało znane fakty. Przybliża historię tej Izby od jej powstania do dnia dzisiejszego.

Zaprezentowano na niej kolejno: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wątpliwości co do istnienia Izby i jej uprawnień, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, a także różnorodność ówczesnego Senatu.

Przedstawia losy senatorów w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 roku i jej działalność do dnia dzisiejszego.

Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu opierając się na konstytucji marcowej z 1921 roku.

100 lat temu, a dokładnie 28 listopada 1922 roku, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z Sejmu i Senatu.

Tę właśnie rocznicę świętuje Senat RP w 2022 roku, której częścią jest podróżująca po Polsce pod opieką senatorów prezentowana Państwu wystawa.

Wystawa składa się z 11 tablic formatu 100 cm x 70 cm.

data ostatniej modyfikacji: 2022-11-18 15:15:38
Komentarze
 
Polityka Prywatności